- Air Actuated, Spring Return
- Low Coefficient Facing
- 31.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- T-shaped mounting bracket
- Air actuated
- Arc-contoured shoe provides large friction area for greater facing life and stability
- Brake torque may be doubled or tripled by adding brake calipers
- Disc hubs use QD bushing "SK" for shaft sizes 0.5" to 2.125"
- standard keyway
- Disc speeds up to 4,500 rpm
- Spring return eliminates disc drag when disengaged
- Static torque capacity up to 1,040 in lb at 80 psi with 16" disc
- T bracket provides easy mounting in any position
caution
- Maintain 5 to 8 Nm (4 to 6 ft lb) maximum torque on valve tube nut
- over-tightening may cause failure
options
- Air hose assembly (sold separately)
- Discs from 10" to 16" diameter (sold separately)
| Manufacturer Family | DB Disc Brake Caliper with 10" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 12" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 14" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 16" Diameter Disc, (LOCO Facing), Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 10" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 12" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 14" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 16" Diameter Disc |
| Caliper | 835001 |
| Brake Facing Effective Area | 12.57 in2 |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.4 in3 |
| Photo | DBCaliper |
| Main Category | Brakes |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 86 lbf @ 80 psi |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.75 in3 |
| Rotor Thickness | 0.25 in |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 31 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 1866 hp-hr |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.750 For 10 in. Or Larger Rotors |
| Brake Facing Edge Color Code | Green |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Kits | 835601 |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Other Accessories | 835001 |
| Model | DB |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Finish | Black Oxide |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Weight | 8.58 LB |
| EAN or UPC | 662284193412 |

