- 1" Bore
- Spring Actuated, Air Return
- High Coefficient Facing
- 11.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
features
- Spring engaged
- Shaft mounted
- Tapered bore
- Nonflange-mount brake
- Air disengaged
- Flow restrictor valve controls disengagement air to prevent shock load on brake components
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of 1,800 rpm
- Mounts easily
- Open spring sockets allow user to add or remove springs to fit torque needs
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing offers easy replacement without brake removal or disassembly
- Spring-engaged
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Operating Speed [Max] | 1800 rpm |
| Approximate Brake Facing Life | 115 hp-hr |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 4.554e+008 lbf ft |
| Kits | 818870, 818974 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Heat Sink Capacity | 30000 lbf ft |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.52 hp |
| Outside Dia. | 5.9375 in |
| Family Name | Single Plate Brakes |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Actuation/Return | Spring/Air |
| Mounting Type | Tapered Bore |
| Accessory Miscellaneous | 819900 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finish | Black Oxide |
| Product Category | Shaft Mounted Spring Engaged Brakes |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 11 hp |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Main Category | Brakes |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Brake Facing Effective Area | 11.9 in2 |
| Model | TSE-450 |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Bore Style | QD Type JA |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Bushing Series | JA |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 450 lb/in |
| Overall Length | 3.75 in |
| Manufacturer Family | Air Champ Model TSE-450 Spring Engaged Plate Brake (10 Springs) |
| Photo | TSEBrakeSmall |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Maximum Static Brake Torque | 450 in lb |
| Bushing Type | QD |
| Weight | 12.86 LB |
| EAN or UPC | 662284157780 |

