- Air Actuation/Spring Return
- 7/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 12.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 143TC/145TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
options
- Foot mount
- Input unit
| Approximate Clutch Facing Life | 197 hp-hr |
| Inside Dia. | 0.875 in |
| Maximum Static Clutch Torque | 232 in lb |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Overhung Load Capacity | 195 lbf |
| Photo | FMCBE1375 |
| Drive Inertia | 6.2 lb in2 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Model | FMCBES-875 |
| Clutch Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.18 hp |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.98 in3 |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Overall Length | 6.68 in |
| Frame Size | 143TC, 145TC |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Accessory Miscellaneous | 827261, 827280, 931000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Kits | 801399, 801652 |
| Input Shaft | 7/8 in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Output Shaft | 7/8 in |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.66 in3 |
| Approximate Brake Facing Life | 197 hp-hr |
| Finish | Nickel Plated |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Brake Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Outside Dia. | 7.81 in |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-875 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Maximum Static Brake Torque | 142 in lb |
| Weight | 40.17 LB |
| EAN or UPC | 662284184311 |

