- Cylindrical Bore Type
- 70 mm I.D.
- 150 mm O.D.
- 35 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Limiting Speed - Grease | 5750 rpm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Inner Ring Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Material | Steel |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Dynamic Load Rating | 13000 N |
| Width | 35 mm |
| Snap Ring | No |
| Outer Ring Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| O.D. | 150 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ISO Precision Class | P0 |
| Weight | 5.56 LB |
| EAN or UPC | 4991893858921 |

