- Cylindrical Bore Type
- 65 mm I.D.
- 140 mm O.D.
- 33 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Seals or Shields | 2 Shields |
| I.D. | 65 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Width | 33 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| O.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 74375 N |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No |
| Limiting Speed - Grease | 6125 rpm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Dynamic Load Rating | 115625 N |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Inner Ring Material | Steel |
| Weight | 4.59 LB |
| EAN or UPC | 4991893858914 |

