- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 90 mm O.D.
- 20 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Width | 20 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Limiting Speed - Grease | 8875 rpm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Snap Ring | No |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| I.D. | 50 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 29000 N |
| Inner Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 43750 N |
| O.D. | 90 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 4991893859256 |

