- 2 11/16 in Hole Saw Diameter
- 1.625 in Drilling Depth
- Bi-Metal Hole Saw Material
description
- Made in the USA, the Milwaukee® Hole Dozer™ hole saw features Rip Guard™, the strongest tooth form in the industry, backed by the Rip Guard™ limited lifetime tooth break warranty. Each tooth is built with more steel behind the cutting edge for added strength. The Rip Guard™ warranty on tooth breaks is a first for the hole saw industry. The added tooth strength along with 8% cobalt give added life to the teeth, allowing for increased productivity on the jobsite, as well as continued hole quality. The Hole Dozer™ includes Plug Jack™, an all access slot design that allows for full access during plug removal. The Plug Jack™ gives access lower into the cup for thick material and higher towards the teeth for thin material. With multiple positions to apply leverage and better plug access, Plug Jack™ increases productivity and eliminates wasted downtime between holes. For fast, tool-free change-outs, use Milwaukee's universal quick-change arbors. 49-56-7210, 49-56-7240, 49-56-7250, and 49-56-9100.
features
- Rip Guard™, the strongest tooth form in the industry
- Rip Guard™ limited lifetime tooth break warranty
- Plug Jack™, an all access slot design for fast plug removal
- Bi-metal construction with 8% cobalt for increased wear resistance
- Works with the following arbors: 49-56-7240, 49-56-7250, 49-56-9100, 49-56-7055, 49-56-7040, 49-56-7140 & 49-56-7150
| Bit Type | Hole Saw |
| Chuck Size Required [Min] | 3/8 in |
| Hole Saw Diameter | 2 11/16 in |
| Case Included | No |
| Drilling Depth | 1.625 in |
| Length | 1.9 in |
| Hole Saw Type | Multipurpose |
| Warranty | Limited Lifetime Tooth Break |
| Hole Saw Material | Bi-Metal |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses |
| Weight | 1.85 LB |
| EAN or UPC | 45242528967 |

