- 14 in Blade Diameter
- Metal Application
description
- This 14 in. 72 tooth blade is designed to cut a variety of ferrous materials including pipe, angle iron, metal studs and conduit. The blade has vibration damping which reduces heat, sparks and noise for cleaner smoother, burr free cuts. For use with Milwaukee dry cut machine (6190-20).
features
- Circular saw blade for cutting of ferrous materials
- Carbide-tipped for longer life
- Hardened-steel body
- Vibration dampening
| Type | Circular Saw Blade |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Kerf | 0.035 in |
| Grind Type | Dry Cut |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Arbor Hole Size | 1 in |
| Thickness | 0.63 in |
| No. of Teeth | 72 |
| Applicable Materials | Metal |
| Blade Dia. | 14 in |
| Application | Metal |
| Vibration Dampening Technology | Yes |
| Weight | 3.51 LB |
| EAN or UPC | 45242132973 |

