- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 3.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 3.75 in |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 2810.915 lb/in |
| Gear Style | B |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 300 RPM | 2668.058 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 3.75 in |
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 600 RPM | 2315.118 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | 2044.111 lb/in |
| Outside Dia. | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | 1830.351 lb/in |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 697950264059 |

