- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 1565.121 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1381.648 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 3 in |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| Hub Dia. | 2 5/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 1237.391 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 2.75 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 22 |
| Torque at 300 RPM | 1804.616 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Type | B |
| Torque at 200 RPM | 1900.204 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter [Min] | 2.75 in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 697950264011 |

