- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 1379.197 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 1676.465 lb/in |
| No. of Teeth | 20 |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 2.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 901.9578 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Type | B |
| Hub Dia. | 2 1/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 1090.858 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1218.483 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1590.331 lb/in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 2.75 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 697950264004 |

