- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.4 in |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Outside Dia. | 6.4 in |
| Torque at 200 RPM | 11268.87 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 10428.54 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Gear Style | B |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 5 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 8523.081 lb/in |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Origin | Reborable |
| Weight | 23.9 LB |
| EAN or UPC | 697950263823 |

