- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 5.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 6 in |
| Torque at 200 RPM | 10342.4 lb/in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 9571.396 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 28 |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.6 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 6 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 5.6 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 7821.402 lb/in |
| Type | B |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Weight | 22.9 LB |
| EAN or UPC | 697950264127 |

