- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 2.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 300 RPM | 2855.032 lb/in |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 2332.975 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.8 in |
| Type | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 5 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | 1972.682 lb/in |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Class | 6 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 1.7813 in |
| Torque at 1200 RPM | 1708.503 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.4 in |
| Torque at 200 RPM | 3085.074 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/8 in |
| Outside Dia. | 2.8 in |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 697950263755 |

