- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 4 |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 8527.282 lb/in |
| Outside Dia. | 4 in |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 6145.988 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 5081.916 lb/in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 7773.083 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 2.7656 in |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 697950263687 |

