- 10 ft Aluminum Extension Ladder
description
- Designed for 300 lb workload when set at the proper working angle.
applications
- Contractors
- Industrial
features
- QuickLatch™ equipped runglock
- Swivel safety shoes
- D-shaped aluminum rungs
- Heavy-duty I-beam rail
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Step Size | N/A |
| Step/Rung Shape | D-Rung |
| Extended Length | 17 ft |
| Base Section Width | 17 13/16 in |
| Safety Class | IA |
| Fly Section Width | 15 5/16 in |
| Approximate Cubes | 7.89 |
| Material | Aluminum |
| Size | 10 ft |
| Width [Max] | 17.8125 in |
| Overall Length [Max] | 20 ft |
| No. of Sections | 2 |
| Step Depth | 3 in |
| Bottom Width | 17 13/16 in |
| Capacity Wt. [Nom] | 300 lbs |
| Width [Min] | 15.5625 in |
| Overall Length [Min] | 10 ft |
| Height (Max) Text | 17 ft |
| Type | Extension |
| Weight | 37.0 LB |
| EAN or UPC | 728865015112 |

