- 1/4"-28 Tapered Thread
- 15/16" OAL
- Heat Treated
description
- Used on automobiles, farm implements, trucks, tractors, and industrial machinery. Ball in head of fitting seals out dirt and keeps grease in. Ensures more volume and less resistance. Can be securely contracted by any commercial hydraulic coupler. Hardened for additional protection from wear and damage.
applications
- For use in the construction and agricultural industry and large industrial machinery
features
- 1/4-28 tapered thread
- Designed for additional strength
compliances
- 0
| Material | Steel |
| Hex Size | 5/16 in |
| Plating | Zinc |
| Type | Grease Fitting |
| Heat Treated | Yes |
| Threads per Inch | 28 |
| Thread Size | 1/4 |
| Shank Length | 39/64 in |
| Type/Angle | Straight |
| Overall Length | 0.9375 in |
| Thread Type | Taper |
| Thread Pitch | N/A |
| Connection Type | Male |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 95992099828 |

