- Female Elbow for 12mm O.D. Tubing
- 1/2" Female BSPP
description
- Legris LF3000 push-to-connect fittings are used for connecting semirigid plastic tubing in pneumatic applications using minimal labor and time. The body is constructed of glass-filled nylon. Threaded components are nickel-plated brass. Elastomer seals are buna-nitrile. A tight, leak-free tubing connection is achieved by simply pushing the tubing into the patented stainless steel gripping ring. A plastic release button is standard on each fitting. Connections or disconnections require low force and no tools. Fittings do not deform tubing and are reusable. Nylon, polyurethane, polyethylene, or Teflon tubing is recommended.
features
- Working temperature: -4 °F to 175 °F
- Vacuum rating: 28" Hg
- Max. working pressure: 290 psi
- Thread sealant is pre-applied on tapered threads
- Rotates 360° for ease of assembly
| Size Type | Metric Sizes |
| End Types | Tubing & BSPP |
| Height | 43.500 mm |
| Material | nylon body, nickel-plated brass base |
| Fitting Angle | 90° |
| Tube O.D. | 12.000 mm |
| Overall Length | 30.5 mm |
| No. of Ends | 2 |
| End Size | 12 mm Tube(f) |
| Thread Type | BSPP |
| Origin | Plastic Push to Connect Fittings |
| Thread Size | 1/2 |
| Fitting Description | 90° Female Elbow |
| Hex Size | 24 mm |
| Weight | 0.099 LB |
| EAN or UPC | 820099253183 |

