- "Y" Male for 6mm O.D. Tubing
- 1/8" Male BSPT
description
- Legris LF3000 push-to-connect fittings are used for connecting semirigid plastic tubing in pneumatic applications using minimal labor and time. The body is constructed of glass-filled nylon. Threaded components are nickel-plated brass. Elastomer seals are buna-nitrile. A tight, leak-free tubing connection is achieved by simply pushing the tubing into the patented stainless steel gripping ring. A plastic release button is standard on each fitting. Connections or disconnections require low force and no tools. Fittings do not deform tubing and are reusable. Nylon, polyurethane, polyethylene, or Teflon tubing is recommended.
features
- Thread sealant is pre-applied
- Working temperature: -4 °F to 175 °F
- Vacuum rating: 28" Hg
- Max. working pressure: 290 psi
| End Types | Tubing & BSPT |
| Size Type | Metric Tube x BSPT Threads |
| Hex Size | 10 mm |
| Height | 39.500 mm |
| Origin | Plastic Push to Connect Fittings |
| Fitting Description | Y-Tube to Male Thread |
| Fitting Angle | Straight |
| Material | nylon body, nickel-plated brass base, pre-applied thread sealant |
| End Size | 6 mm Tube(f) |
| No. of Ends | 3 |
| Thread Type | BSPT |
| Tube O.D. | 6.000 mm |
| Thread Size | 1/8 |
| Weight | 0.026 LB |
| EAN or UPC | 820099238050 |

