- 0.75 in Inner Diameter
- 1.01 in Outer Diameter
- 1 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Outer Ring Width | 1 in, 25.4 mm |
| End Type | Open End |
| Clamp Torque | 196 lbf |
| Static Load Rating | 9.79 kN |
| Series | RCB |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Relubricatable | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Type | Window |
| Relubrication Feature | No |
| Self Aligning | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.75 in |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Origin | Roller Clutches |
| Dynamic Load Rating | 8.9 kN |
| I.D. | 3/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 1.4 in |
| Component | Assembly |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Cage Material | Nylon |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Bore [Min] | 0.9995 in |
| Housing Bore [Max] | 1.0005 in |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 1 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Shaft Dia. [Min] | 0.7495 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Mounting Method | Press Fit |
| No. of Rows | 3 |
| Enclosure | Open |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Working Load | 1030 lbf |
| Rolling Element | Roller |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 605790188534 |

