- 0.38 in Inner Diameter
- 0.63 in Outer Diameter
- 0.88 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Origin | Roller Clutches |
| Clamp Torque | 45.4 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| O.D. | 0.625 in |
| Series | RCB |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Working Load | 566 lbf |
| Mounting Method | Press Fit |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Nylon |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Housing Bore [Min] | 0.6245 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| No. of Rows | 3 |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Self Aligning | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Type | Window |
| Housing Shoulder Diameter | 0.88 in |
| Component | Assembly |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Relubrication Feature | No |
| End Type | Open End |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Relubricatable | No |
| Dynamic Load Rating | 6.01 kN |
| Overall Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Shaft Dia. [Min] | 0.3745 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Bore [Max] | 0.6255 in |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Shaft Dia. [Max] | 0.375 in |
| Static Load Rating | 4.89 kN |
| Speed (Max) Oil | 18000 rpm |
| Rolling Element | Roller |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790209970 |

