- 1 in Inner Diameter
- 1.31 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Series | RC |
| O.D. Type | Straight |
| Mounting Method | Press Fit |
| Self Aligning | No |
| Shaft Dia. [Max] | 1 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Cage Material | Plastic |
| Cage Type | Window |
| Shaft Dia. [Min] | 0.9995 in |
| Housing Shoulder Diameter | 1.9 in |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Enclosure | Open |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Component | Assembly |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Housing Bore [Min] | 1.312 in |
| Housing Bore [Max] | 1.313 in |
| Relubricatable | No |
| No. of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Rolling Element | Roller |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Clamp Torque | 412 lbf |
| I.D. | 1 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Origin | Roller Clutches |
| Speed (Max) Oil | 8700 rpm |
| O.D. | 1.3125 in |
| Relubrication Feature | No |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 605790209963 |

