- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Enclosure | Open |
| Relubrication Feature | No |
| Cage Material | Polymer |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Series | RC |
| Mounting Method | Press Fit |
| Self Aligning | No |
| I.D. | 0.63 in, 15.91 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Origin | Roller Clutches |
| O.D. | 0.88 in, 22.24 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| End Type | Open End |
| Component | Assembly |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Rolling Element | Roller |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Precision Ground | Yes |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Type | Window |
| No. of Rows | Single |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Bore Type | Round |
| Relubricatable | No |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790193095 |

