- 0.38 in Inner Diameter
- 0.63 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Relubricatable | No |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Shaft Dia. [Max] | 0.375 in |
| Clamp Torque | 45.4 lbf |
| Housing Bore [Max] | 0.6255 in |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Self Aligning | No |
| Housing Bore [Min] | 0.6245 in |
| Housing Shoulder Diameter | 0.88 in |
| Cage Material | Nylon |
| Enclosure | Open |
| Series | RC |
| Component | Assembly |
| No. of Rows | 1 |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| I.D. | 3/8 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Relubrication Feature | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Type | Window |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Speed (Max) Oil | 18000 rpm |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Rolling Element | Roller |
| O.D. Type | Straight |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| O.D. | 0.625 in |
| Precision Ground | Yes |
| Mounting Method | Press Fit |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Shaft Dia. [Min] | 0.3745 in |
| Origin | Roller Clutches |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790205699 |

