- 1.57 in Inner Diameter
- 3.15 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.71 in Overall Width
- Steel Bearing
applications
- Motors of various types
- Equipment that requires high reliability
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Best used for applications that require an insulated bearing to prevent electric arcing, marginally lubricated and/or higher speed applications
- Made with the highest quality ceramic balls
- Koyo Invented the Ceramic Hybrid Bearing- 3NC (ceramic balls and steel races)
- Ball guided brass cage (FY) available on larger sizes
- Available with steel shields (ZZ) and Polyrex XM Grease
- Bearing races made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
| Limiting Speed | 8300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 3404 lbf |
| Bore Type | Round |
| Component | Assembly |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Overall Width | 0.71 in, 18 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Silicon Nitride |
| Cage Type | Window |
| Retainer Type | Window |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Relubricatable | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Speed (Max) Grease | 8300 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Dynamic Load Rating | 36.4 kN |
| Static Load Rating | 17.8 kN |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Self Aligning | No |
| Retainer Material | Polyamide (Nylon) |
| Precision Class | Class 0 |
| Cage Material | Polyamide (Nylon) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Rolling Element | Ball |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Grease |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Rolling Element Material | Ceramic |
| Series | 3NC |
| Fillet Radius | 0.04 in, 1 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Internal Clearance | C3 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.745 LB |
| EAN or UPC | 605790028656 |

