- 40 mm Inner Diameter.
- 47 mm Outer Diameter.
- 16 mm Overall Width
| O.D. | 47 mm |
| Dynamic Load Rating | 16700 N |
| Overall Width | 16 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Series | TLAM |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Material | SUJ2 |
| Bearing Type | Drawn Cup Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| No. of Rows | Single |
| Limiting Speed - Grease | 5100 rpm |
| Roller Type | Roller |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Retainer Material | Low Carbon Steel |
| Static Load Rating | 33700 N |
| Weight | 0.107 LB |
| EAN or UPC | 4549557058066 |

