- Needle Roller Cage
- 8 mm Inner Diameter
- 11 mm Outer Diameter
| Overall Width | 8 mm |
| No. of Rows | Single |
| O.D. | 11 mm |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Static Load Rating | 3060 N |
| Limiting Speed - Oil | 60000 rpm |
| Retainer Material | Synthetic Resin |
| Series | KT |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Dynamic Load Rating | 3190 N |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Roller Type | Roller |
| I.D. | 8 mm |
| Material | SUJ2 |
| Limiting Speed - Grease | 30000 rpm |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 4549557033599 |

