- Needle Roller Cage
- 32 mm Inner Diameter
- 45 mm Outer Diameter
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| No. of Rows | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Static Load Rating | 53000 N |
| I.D. | 32 mm |
| Retainer Material | Carbon Steel |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Series | KT |
| O.D. | 45 mm |
| Material | SUJ2 |
| Overall Width | 25 mm |
| Bearing Type | Needle Roller Cage |
| Roller Type | Roller |
| Dynamic Load Rating | 45600 N |
| Weight | 0.185 LB |
| EAN or UPC | 4549557035227 |

