- 1 1/8 in Inner Diameter.
- 1 1/2 in Outer Diameter.
- 1.25 in Overall Width
| Dynamic Load Rating | 37100 N |
| Series | BHAM |
| Material | SUJ2 |
| O.D. | 1 1/2 in |
| Overall Width | 1.25 in |
| Bearing Type | Drawn Cup Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Retainer Material | Low Carbon Steel |
| Static Load Rating | 61100 N |
| Roller Type | Roller |
| No. of Rows | Single |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Grease | 7800 rpm |
| Weight | 0.171 LB |
| EAN or UPC | 4549557003776 |

