- 35/64 in Diameter
- 4 in Overall Length
- HSS-CO 8% (M42) Material
- 135 degree Point Angle
- Spiral Flute Type
| Drill Style | Screw Machine |
| Flute Length - Metric | 63.5 mm |
| No. of Flutes | 2 |
| Shank Size - Metric | 13.89 mm |
| Shank Size | 0.5469 in |
| Flute Length | 2.5 in |
| Overall Length | 4 in |
| Diameter - Decimal | 0.546875 in |
| Shank Length - Metric | 38.1 mm |
| Shank Type | Straight |
| Point Angle | 135 degree |
| Coating | TiCN |
| Material | HSS-CO 8% (M42) |
| Shank Length | 1.5 in |
| Diameter - Fraction | 35/64 in |
| Weight | 0.0 LB |

