- 5/8 in Diameter
- 4.25 in Overall Length
- HSS Material
- 118 degree Point Angle
- Spiral Flute Type
| Coating | Steam Oxide |
| Shank Size | 0.625 in |
| No. of Flutes | 2 |
| Flute Length - Metric | 69.85 mm |
| Point Angle | 118 degree |
| Shank Type | Straight |
| Material | HSS |
| Drill Style | Screw Machine |
| Diameter - Fraction | 5/8 in |
| Flute Length | 2.75 in |
| Shank Size - Metric | 15.88 mm |
| Diameter - Decimal | 0.625 in |
| Shank Length | 1.5 in |
| Overall Length | 4.25 in |
| Shank Length - Metric | 38.1 mm |
| Weight | 0.3 LB |
| EAN or UPC | 662355485408 |

