- Standard Cut Type
- Included Angle Shape
- 5/8 in Diameter
- 0.2362 in Shank Diameter
- Carbide Material
| Shape | Included Angle |
| Material | Carbide |
| Shank Diameter - Metric | 6 mm |
| Diameter - Decimal | 0.625 in |
| Diameter - Fraction | 5/8 in |
| Included Angle | 90 degrees |
| SCTI Number | SK-6 |
| Type of Cut | Standard Cut |
| Weight | 0.0 LB |

