- LED COB Bulb Type
- 3.7V 1200 mAh Li-Ion Battery Type
- 3 Hrs on High Setting, 6 Hrs on Low Setting Battery Run Time
description
- The new ultra-thin flex-head lights from GEARWRENCH feature 360° range of motion making this the ideal light for any shop or tool box. The LED bulbs deliver the rated lumens until the battery runs out and bulbs will not dim over use. The lights have a low/high brightness settings for optimal battery life and are rated for 3 hours full power run time. The flat, magnetic base allows for easy positioning in most applications. The lights fold up for compact storage and easy portability.
features
- Dual LED settings with COB technology
- Single 30 lumen light on top
- Offers constant current so the light won't dim as the battery runs low
- 360° flex-head directs light into hard to reach places
- Memory function remembers your last setting and automatically starts at that level
- Indicator changes from red to green when fully charged
- Magnet and hang hook in base for easy positioning
- Mini DC cord included
- 1 year limited warranty
- Rechargeable lithium ion battery with charging indicator provides up to 6 hours of run time
| Length of Light Section | 2 1/4 in |
| Flexible Direction | Yes |
| Tether Ready | Yes |
| Cord Length | 3 ft |
| No. of Batteries | 1 |
| Case Material | ABS w/ Overmold |
| Battery Type | 3.7V 1200 mAh Li-Ion |
| Rechargeable | Yes |
| No. of Lumens Per Setting | 75/150 |
| Pivot Action | 360 ° |
| Replaceable Battery | No |
| Lens Material | ABS |
| Contains | Ultra-Thin Flex-Head Light, USB Cable |
| Charger Included | Yes |
| Magnetic | Yes |
| Length [Min] | 4.40625 in |
| Charge Time | 2 - 3 hrs |
| Pocket Clip | Yes |
| Impact Resistant | Yes |
| Case Color | Black & Orange |
| Bulb Type | LED COB |
| Type | Flex-Head, Ultra-Thin |
| Height | 1 in |
| Warranty | 1 Year |
| Length [Max] | 8.375 in |
| Width of Light Section | 1/8 in |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable Lithium Ion Battery |
| No. of Light Settings | 2 |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Battery Run Time | 3 Hrs on High Setting, 6 Hrs on Low Setting |
| Weight | 0.48 LB |
| EAN or UPC | 99575831348 |

