- SAE
- 3/8 in Drive Size
- 1 in Wrench Size
description
- The GEARWRENCH Crowfoot Wrenches provide improved access to nuts and bolts located in hard to reach places or confined spaces. Used with an extension, these wrenches allow you to avoid obstructions which limit access or prevent the use of a ratchet, so you can get the job done.
features
- Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
- Allows access to fasteners in confined spaces where a wrench or socket will not fit
- Size markings are stamped on head for easy identification
| Inch/Metric | SAE |
| End Width Two | 0.881 in |
| Overall Length | 2.148 in |
| Finish | Full Polish Chrome |
| End Thickness Two | 0.44 in |
| Drive Type | Square |
| End Width | 1.916 in |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| End Thickness | 0.345 in |
| Wrench Size | 1 in |
| Weight | 0.286 LB |
| EAN or UPC | 99575816130 |

