- 1000 AC/DC Voltage Range
- Averaging Measurements
- Analog/Digital Multimeter
description
- Improved measurement functions, troubleshooting features, resolution, and accuracy to solve more problems in electronics, plant automation, power distribution, and electromechanical equipment. It operates very similar to the classic 83, but with more problem solving power, safety, convenience, and impact protection.
features
- Unique function for accurate voltage and frequency measurements on adjustable speed drives
- True-RMS AC voltage and current for accurate measurements on non-linear signals
- Built-in thermometer allows temperature readings without having to carry a separate instrument
- Peak capture to record transients as fast as 250 µs
- 4 1/2 digit mode
- Large display digits and two level bright white backlight for increased visibility
- Withstands hazardous 8,000 V spikes caused by load switching and faults on industrial circuits
- Improved sleep mode for long battery life
- Relative mode to remove test lead resistance from low ohms measurements
- Auto and manual ranging for maximum flexibility
- Analog bar graph
- Resistance, continuity and diode test
compliances
- 0
options
- Magnetic hanger for easy setup and viewing while freeing your hands for other tasks available
| AC Amps Maximum Resolution | 10 µa |
| AC Volts Bandwidth | 50 Hz - 5 KHz |
| AC Amps Bandwidth | 45 Hz - 2 KHz |
| Backlight | Yes |
| Store/Recall Memory | N/A |
| Capacitance Accuracy | (1.0% + 3) |
| AC Amps Accuracy | (1.2% + 2) |
| Digital Display | 4,000 Count |
| Battery Size | 9 V |
| Frequency [Max] | 200 kHz |
| Dual Display | N/A |
| Range Control | Auto / Manual |
| Relative Mode | Yes |
| Lead Compensation | N/A |
| AC Volts Max Resolution | 0.1 mV |
| DC Volts Range | .1 mV - 1000 V |
| Sleep Mode | 30 Min |
| DC Amps Range | 10 µa - 10 A |
| Voltage Rating | 1000 |
| Capacitance Max Resolution | 10,000 uF |
| PC Interface | No |
| Frequency Bandwidth | 0.5 Hz - 200 kHz |
| Decibels | N/A |
| Duty Cycle | N/A |
| Peak Min-Max | N/A |
| V-Check | N/A |
| DC Volts Max Resolution | .1 mV |
| AC Volts Accuracy | (0.5% + 2) |
| Ohms Range [Min] | 0.1 Ohm |
| Frequency Accuracy | 0.005% + 1 |
| DC Amps Accuracy | (0.4% + 2) |
| High Resolution Mode | N/A |
| AC Amps Range | 10 µa - 10 A |
| AC Volts Range | 0.1 MV to 1000 V |
| Low Ohms | N/A |
| Diode Test | Voltage Drop |
| DC Volts Accuracy | (0.1% + 1) |
| Warranty | Lifetime |
| Continuity | w/Audio |
| Logic Level Detect | N/A |
| Input Alert | Yes |
| Reading Hold | Auto Touch Hold |
| Ohms Accuracy | (0.4% + 1) |
| Analog Display | 43 Seg Bargraph |
| Temperature | No |
| Min-Max Mode | Yes |
| Standard | Iec-1010 |
| DC Amps Max | 10 A |
| AC Conversion | Averaging |
| Frequency Range | 10 MHz to 200 KHz |
| Ohms Range [Max] | 40 Ohm |
| Frequency Measurement | Yes |
| Battery Life | 400 h |
| Capacitance Range | 10 PF - 5 µF |
| Accuracy Resistance Percent | ± (0.4% + 1) |
| Capacitance Setting | Yes |
| Continuity Capture | N/A |
| Smoothing | N/A |
| Fused Amps Inputs | Ma/10 A |
| Weight | 2.713 LB |
| EAN or UPC | 95969245258 |

