- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T15T-1
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Compressed Height | 4 in |
| Stroke Length [Max] | 6.700 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4370 lbf @ 3 in, 5010 lbf @ 1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | 1T15T-1 |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2910 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 5010 lbf |
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 4370 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 10.4 LB |
| EAN or UPC | 767555008393 |

