- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #333
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Packaging machines
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Industrial actuator
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 10921 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10033 lbf @ 3 in, 10921 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5800 lbf |
| Stroke Length [Max] | 12 in |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Force @ 3 in Stroke | 10033 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Style No. | 333 |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 24.6 LB |
| EAN or UPC | 767555005736 |

