- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #333
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Style No. | 333 |
| Stroke Length [Max] | 12 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 3/4 in |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 7250 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5800 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 24901 lbf |
| Force @ Stroke (100 psi) | 24901 lbf @ 1 in, 12541 lbf @ 3 in |
| Convolutions | Triple |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 12541 lbf |
| Weight | 24.6 LB |
| EAN or UPC | 767555005705 |

