- Single Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #131
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Standard Part Equal | W01-358-7731 |
| Bellows Type | Single Convolution, High Temperature |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (100 psi) | 2063 lbf @ 1 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.100 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1063 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Style No. | 131 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2063 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Single |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 767555005354 |

