- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #119
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
options
- When using type 5 rolled plate, add 0.7" to heights shown.
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7850 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 14030 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 5 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 11450 lbf |
| Style No. | 119 |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11450 lbf @ 3 in, 14030 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Single |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 4.200 in |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 26.1 LB |
| EAN or UPC | 767555005019 |

