- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #115
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1620 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1730 lbf @ 3 in, 3550 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Single |
| Compressed Height | 2 in |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Force @ 3 in Stroke | 1730 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 3550 lbf |
| No. of Bolts | 8 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bolt Circle Dia. | 6 5/16 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Style No. | 115 |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 767555004975 |

