- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 3 in Stroke | 8088 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| No. of Bolts | 12 |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 4625 lbf |
| Style No. | 22 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8975 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Stroke (100 psi) | 8975 lbf @ 1 in, 8088 lbf @ 3 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Convolutions | Double |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 767555004784 |

