- Double Convolution Air Spring
- High Temperature Bellows
- Style #26
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
- Forces are similar to equivalent standard part number
- Two-ply, fabric-reinforced epichlorohydrin
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 3287.5 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 3437.5 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| End Closure | Type 1 Bead Plate |
| Compressed Height | 3.8 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 3437.5 lbf @ 1 in, 3287.5 lbf @ 3 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 1187.5 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Style No. | 26 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution, High Temperature |
| Standard Part Equal | W01-358-7325 |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 767555004562 |

