- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #323
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
options
- When using rolled plates, add 0.7" to heights shown.
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Triple |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 19500 lbf @ 3 in, 21200 lbf @ 1 in |
| Blind Tap Spacing | 12 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 12420 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 21200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Style No. | 323 |
| Force @ 3 in Stroke | 19500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 10.900 in |
| Weight | 33.1 LB |
| EAN or UPC | 767555004333 |

