- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #28
- Rolled Plate Assembly, Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | 28 |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 15000 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Rolled Plate Assembly, Blind Nuts |
| Blind Tap Spacing | 9 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 13200 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 3.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 5 Rolled Plate |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8530 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13200 lbf @ 3 in, 15000 lbf @ 1 in |
| Weight | 32.15 LB |

