- Double Convolution Air Spring
- High Strength Bellows
- Style #202
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Four ply fabric reinforced rubber
- Maximum pressure 175 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3790 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3180 lbf @ 3 in, 3790 lbf @ 1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 3180 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | 202 |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1770 lbf |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution, High Strength |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Weight | 7.5 LB |
| EAN or UPC | 767555003763 |

