- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #113
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| No. of Bolts | 12 |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6890 lbf @ 3 in, 9900 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | 6890 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.800 in |
| Force @ 1 in Stroke | 9900 lbf |
| Style No. | 113 |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bolt Circle Dia. | 11 5/16 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4650 lbf |
| Convolutions | Single |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Weight | 12.7 LB |
| EAN or UPC | 767555003701 |

