- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #19
- Countersunk Steel Bead Rings
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 4500 lbf @ 3 in, 6720 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Single |
| No. of Bolts | 12 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | 19 |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 4500 lbf |
| Air Spring Description | Countersunk Steel Bead Rings |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Force @ 1 in Stroke | 6720 lbf |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 767555003350 |

