- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #20-2
- Blind Nuts w/Bumper
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 1 in Stroke | 4125 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts w/Bumper |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Compressed Height | 4.2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Style No. | 20-2 |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2122 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3753 lbf @ 3 in, 4125 lbf @ 1 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3753 lbf |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Weight | 7.7 LB |

