- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #20
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 4925 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 4925 lbf @ 1 in, 3524 lbf @ 3 in |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 810 lbf |
| Style No. | 274 |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3524 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 3.1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.15 LB |
| EAN or UPC | 767555002933 |

